Sociální demokracie má stínové ministerstvo pro ženy a rodinu 09. 12. 2006 10:18
Kateřina Jonášová
Institucionalitovaná péče o rovnost pohlaví a rovnost rodinného a pracovního života je konečně ve hře.
 

Jak uvedla genderová informační a tisková agentura gitA, prioritami stínového ministerstva pro ženu a rodinu jsou: odbourávání genderových stereotypů v myšlení české populace a posilování povědomí o rovných příležitostech žen a mužů, zejména u osob v rozhodovacích pozicích; zvýšení počtu žen v rozhodovacích pozicích; zlepšení podmínek slaďování rodinného a pracovního života; odstranění diskriminačního jednání na trhu práce a v zaměstnání; zlepšení prevence a ochrany v oblasti domácího násilí.

Stínová ministryně Kateřina Kalistová předložila médiím i Legislativní plán stínového ministerstva. Ten kromě jiného dává důraz na vypracování zákona o náhradním výživném, návrh antidiskriminačního zákona a věcný záměr novely volebního zákona, jehož cílem je zastoupení většího počtu žen ve výsledném rozhodovacím procesu.

Uzrál čas. Cíle stínového ministerstva odpovídají na problémy, na které léta upozorňují nejsilnější ženské neziskové organizace. Především díky poslankyni Anně Čurdové, které byla za vlády ČSSD předsedkyné Rady vlády pro rovné příležitosti, docházelo a dochází k přelévání témat, problémů a jejich řešení z oblasti občanské společnosti do sféry politické. Zřízení ministerstva pro ženu a rodinu je dle mého jedním z mála důkazů, kdy občanská společnost donutila dlouhodobou prací politiku ke konkrétním krokům. Ženské neziskovky se s klidným svědomím mohou začít plácat po ramenou. Samozřejmě, že grantová politika Evropské unie podporuje právě programy zacílené na zvýšení počtu žen v politice nebo na zrovnoprávnění podmínek na pracovním trhu. Nicméně ani Evropská unie a mezinárodní úmluvy nedonutily genderové problematice nakloněnou sociálně demokratickou vládu, aby vykročila z papírového stínu. Aktivita a neústupnost ženských neziskovek, kontinuální informování politické reprezentace, občanské protesty, vědecké výzkumy a práce s médii však přinesly své ovoce.

Stínové ministerstvo totiž není recese typu ženské vlády bývalé poslankyně Volfové. Ministerstvo má svá pravidla a svou vážnost. Konkrétní legislativní úpravy existující diskriminace a povýšení dosud zesměšňované oblasti rovných příležitostí mohou kromě zvýšené spokojenosti a sebevědomí žen vést k navýšení porodnosti (což je jistě jedním z nevyslovených opodstatnění vzniku stínového ministerstva – viz jeho přímo návodný název), ke změně rétoriky a chování některých politických stran a některých politiků, ke změně společenského povědomí.

Doufám, že stínová ministryně Kalistová nepadne příliš brzy v boji o téma, které – jak většina z nás, ženských aktivistek ví, je třeba věčně zvedat z prachu a vysvětlovat od samotného základu. Doufám, že ministerstvo nás v debatě o rovnosti přenese z Masarykových časů konečně do nového tisíciletí.


Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová