Stínová zpráva o rovných příležitostech 29. 05. 2006 18:31
Prezidentka .cz
V restauraci Café galerie v pražské Černé labuti byla prezentována Stínová zpráva v oblasti rovného zacházení a rovných příležitostí žen a mužů.
 

Ta kriticky hodnotí dosavadní situaci a vládní politiku v oblasti rovných příležitostí žen a mužů a formuje souhrn doporučení v tematických oblastech institucionální, legislativní, zastoupení žen v politice, zaměstnávání, domácí násilí, obchodování se ženami, vzdělávání, neziskový sektor a vězeňství. Lze ji najít na www.osops.cz, v tištěné podobě bude k dispozici letos v listopadu.


 


Podobná zpráva vznikla již před dvěma lety – v roce 2004. Stejně jako současnou ji vypracovaly/i odbornice a odborníci z nevládního sektoru a akademické sféry jako alternativu k vládním Souhrnným zprávám o plnění Priorit a postupů vlády při prosazování rovnosti mužů a žen.


 


I letošní zpráva je koncipována jako konstruktivní podnět vládě České republiky a je určena především lidem a institucím, kteří se dlouhodobě věnují problematice rovných příležitostí. A těm, kdo mohou přispět ke zlepšení současného znepokojivého stavu (zákonodárci, členové vlády a rezortních aparátů, novináři a podobně).


 


Na obecné úrovni došel autorský tým, jehož jedním z hlavních pilířů byl Petr Pavlík z katedry genderových studií na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, k následujícím závěrům: 1. pro českou vládu je dosud rovnost mužů a žen okrajovou záležitostí a skutečné plnění většiny vládních opatření je spíše formální a minimální, 2. vláda ani jednotlivá ministerstva nemají ucelenou koncepci prosazování rovných příležitostí, na jejímž základě by byly formulovány priority, postupy a dílčí úkoly a následně bylo prováděno hodnocení jejich plnění, 3. vláda ani jednotlivá ministerstva dosud neformulovala konkrétní cíle, jejichž plnění by bylo možno hodnotit konkrétními, měřitelnými indikátory a nevytvořily si funkční kontrolní mechanismy, 4. stávající institucionální zabezpečení výkonu politiky rovného zacházení s muži a se ženami je zcela nedostačující, přičemž existující orgány jsou vybaveny minimálními kompetencemi a finančními i lidskými zdroji.


 


Další závěry uvádějí, že vládní Souhrnné zprávy podávají nepřesný obraz o plnění uložených úkolů a proces jejich vypracovávání je problematický, vládní ani rezortní priority nejsou vytvářeny na základě detailních analýz genderového zatížení v jednotlivých oblastech společenského života, což znemožňuje systematické odstraňování genderových nerovností a vede k opomíjení řady klíčových aspektů a k arbitrárnímu formulování stávajících opatření, vláda ani jednotlivé rezorty vesměs neusilují o přijímání nutných strukturálních změn, rezignují na řešení většiny klíčových problémů a realizují minimum výzkumů zaměřených na mechanismy reprodukce genderových nerovností, přístup vlády ke spolupráci s „ženskými“ neziskovými organizacemi není na úrovni odpovídající evropským standardům, úroveň dotací na podporu rovnosti je zcela nedostatečná.


 


Proti těmto závěrům se v rámci jejich prezentace ohradily přítomné zástupkyně ministerstev – podle jejich slov dochází každým dnem ke zlepšení a zpráva prý nezachycuje aktuální situaci. Její autoři a autorky však reagovaly tím, že zprávě aktuálnost nechybí – že je v ní zahrnuto vše podstatné, co se do této doby událo.


 


Zpráva je součástí projektu Prolomit Vlny, jehož cílem je zavedení systémových opatření, které odbourají či zmírní rodové stereotypy a odstraní faktické nerovnosti žen a mužů na trhu práce. Zastřešujícím cílem je vybudovat nezávislou výzkumnou platformu, jejíž úkolem bude vytvářet analýzy a poskytovat poradenství v oblasti rovných příležitostí žen a mužů.


 


V rámci projektu vedle zmíněné zprávy vzniknou další strategické materiály a budou vyvinuta a otestována konkrétní opatření ke zmírnění či odstranění nerovností na trhu práce – například metodika ohodnocování za stejnou práci, genderový audit pro zaměstnavatele/ky (budou využity zahraniční zkušenosti, s modifikací na české podmínky) či manuál pro výchovné poradce/kyně.


 


Cílovou skupinou, na kterou se projekt zaměřuje, jsou ženy a muži ve všech fázích účasti na pracovním trhu, od rozhodování o volbě budoucí kariéry na základní nebo střední škole, až po útlum aktivního profesního života.


 


„Ženy v Česku stále čelí různým formám diskriminace, přestože již byla přijata legislativní opatření k její eliminaci. Stále přetrvávají rozdíly, například při ohodnocování za práci anebo v přístupu k mocenským a rozhodovacím pozicím. Stále jsou zřejmé stereotypy v pohledu na roli ženy a muže, a to jak v soukromém, tak v pracovním životě,“ říká Monika Ladmanová, ředitelka Otevřené společnosti.


 


Projekt, který potrvá do května 2008, realizuje koalice ProEquality, složená ze šesti nevládních neziskových i komerčních subjektů se zkušenostmi v oblasti rovných příležitostí: zmíněná Otevřená společnost, Nadace Open Society Fund Praha, Aperio, EuroProfis, Poradna pro občanství, občanská a lidská práva a Creative Bazar. Ty mají v plánu kupříkladu spolupráci s Českomoravskou konfederací odborových svazů, a to třeba formou kolektivních smluv, kde by byla ošetřena spravedlivá odměna za stejně odvedenou práci. Projekt je financován Iniciativou Společenství EQUAL, zaměřenou na odstraňování diskriminace na pracovním trhu.

----------------------------------------------
Tento článek vznikl ve spolupráci s genderovou informační a tiskovou agenturou gitA.

Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová