Romské ženy jsou diskriminovány dvojnásobně 09. 05. 2006 09:32
Prezidentka .cz
Ve stávajícím kalendářním měsíci se bude Evropský parlament zabývat materiálem o situaci romských žen nejen v Evropské unii. Na zasedání rozšířeného byra Sjednocené evropské levice/Severské zelené levice v Evropském parlamentu (GUE/NGL), které ve dnech 8.-9. května zasedalo v Praze, o tom hovořila česká europoslankyně Věra Flasarová.
 

„Výbor pro práva žen a rovnost pohlaví, jehož jsem členkou, se materiálem již zabýval. Jedná se o velmi podrobnou a komplexní zprávu,“ řekla Flasarová agentuře GITA.  Problematice postavení romských žen se podle jejích slov dlouhodobě věnuje nejen její výbor, Evropský parlament (každého čtvrt roku se koná veřejné slyšení), ale celá Evropská unie. „Je to jeden z palčivých problémů. Je nehodné jedenadvacátého století, že jsou romské ženy dvojnásobně diskriminovány. Jednak ve vztahu k jejich vlastnímu původu, jednak jako ostatní ženy v rovném postavení obou pohlaví ve společnosti. Je nutné, aby měly důstojné místo ve společnosti, přístup ke vzdělání, ke zdravotní a sociální péči, možnost pracovat, angažovat se. A v neposlední řadě, aby byla poskytnuta celková pomoc i jejich rodinám,“ vysvětlila. Podle jejích slov jsou v důsledku těchto přetrvávajících problémů mladá romská děvčata nucena brzy se vdát, eventuálně ukončit školní docházku, aby se mohla starat o své sourozence. „Podstatnými problémy jsou též otázky prostituce a zejména obchodování s mladými ženami romského původu,“ řekla dále Flasarová.  

Co se týče postavení romských žen v České republice, Evropskou unií sice nejsme hodnoceni nejlépe, ale problémy se zde intenzivně řeší. „Důsledkem špatného hodnocení je především nešťastná otázka sterilizace romských žen. Hodně jsem se o tento veliký problém zajímala i na ministerstvu zdravotnictví a vím, že věci postupují dopředu,“ zmínila Flasarová.  Jinak vidí v postavení tuzemských romských žen velký kladný posun. „V Česku působí romské asistentky. Fungují zde mezinárodní programy podporované z Evropských sociálních fondů. Tyto programy jsou zastřešované i vládou. Koneckonců, Česká republika má radu vlády pro romské otázky. V České republice se vytvářejí uskupení romských žen, které se zúčastňují školení, aby mohly vstoupit do politiky, počínaje komunální,“ vyjmenovala. Podle jejího názoru však také hodně záleží na přístupu bílé majority k romských ženám a Romům obecně. „Ne vždy se na Romy díváme s porozuměním, to by se mělo změnit. Určitě k tomu nebude stačit jedno volební období, ale věřím, že časem se předsudky překonají,“ vyjádřila naději Flasarová.  


 

„S obrovskými problémy se potýkají země, které k Evropské unii brzy přistoupí. Bulharsko a Rumunsko. Tam žijí velké romské komunity v opravdu zoufalých podmínkách. Největším problémem je tam obchod s mladými romskými ženami. Na východ, i na západ. Jak do Evropské unie, tak do Turecka,“ upozornila Flasarová. Poukázala na rozdílně životy Romek a Romů v různých zemích. „Není jednoduché porovnávat. Ve Španělsku či v Itálii jsou ještě kočovní Romové.  V důstojných podmínkách žijí Romové v severských zemích. Nebo v Německu. Tam vydávají noviny, mají rozhlasové vysílání… Věřím, že i my se krok po kroku na takovou úroveň dostaneme,“ uzavřela.

 

----------------------------------------------
Tento článek vznikl ve spolupráci s genderovou informační a tiskovou agenturou gitA.

Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová