Konference o rovných příležitostech 24. 04. 2006 09:48
Prezidentka .cz
Na konferenci Gender Studies byly představeny rovné příležitosti v praxi.
 

V prostorách Městské knihovny Praha se 20. dubna 2006 uskutečnila konference „Genderové aspekty společenské odpovědnosti firem aneb Kde jsme a kde bychom chtěli/-y být?“  Ta předcházela dalšímu kolu Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže, kde loni zvítězila firma Hewlett-Packard.

Konference, kterou pořádala obecně prospěšná společnost Gender Studies, se uskutečnila za finanční podpory Citigroup Foundation. Byla zaměřena na konkrétní přístupy politiky rovných příležitostí ve firmách působících v Česku a na formy podpory slaďování rodinného a pracovního života poskytované těmito firmami. Slovo patřilo především manažerkám firem.

Jitka Chocová z T-Mobile kupříkladu zmínila, že v rámci její společnosti funguje projekt Jeden den pro váš dobrý skutek. „Firma poskytuje jeden placený den za rok pro (letos již) 300 zaměstnanců, aby mohli pracovat jako dobrovolníci,“ řekla. Dalším zajímavým projektem jsou Elektronické aukce. „Zaměstnanci na intranetu draží předměty vyrobené dětmi a dospělými z různých škol a sociálních zařízení na Královéhradecku, kde firma působí,“ vysvětlila Chocová. Zajímavý je též třeba Fond T-Mobile pro zaměstnance – ti doporučují organizace, které si mohou požádat o grant až do výše sedmdesát tisíc korun.

Ivana Machková z PricewaterhouseCoopers zase představila novou strategii společenské odpovědnosti, jejíž součástí je i politika rovných příležitostí pro ženy a muže. „Naše společnost ji, stejně jako v předchozích letech, hodlá uplatňovat v oblastech náboru nových zaměstnanců, růstu kariéry, vzdělávání, osobního rozvoje, hodnocení pracovního výkonu a odměňování,“ vysvětlila. Firma podporuje slaďování rodinného a pracovního života (práce z domova, částečný úvazek) nebo udržuje pravidelný kontakt se zaměstnankyní během její rodičovské dovolené (pozvánky na programy vzdělávání). Dnes ve společnosti, která loni v soutěži rovných příležitostí skončila na 3.-4. místě, pracuje 60 % žen, v řídících funkcích 46 %.

Přítomna byla i prokuristka a právnička loňské vítězné firmy Hewlett-Packard Denisa Bellinger.  „Jedním z nejdůležitějších opatření ve fungující společnosti je její různorodost, která může být zaručena pouze genderově vyváženou strukturou zaměstnanců. Úspěšná společnost musí pracovat a kontrolovat vztahy, potažmo vnitřní atmosféru. A právě v oblasti vztahů je přínos ženy pro každý management naprosto nepřehlédnutelný,“ řekla.

Na konferenci byl představen Audit Rodina a Zaměstnání. Toto ocenění je  některými evropskými státy udělováno konkrétním podnikům jako výsledek úspěšného procesu, během něhož u nich byla zavedena pro rodinná opatření. Takové audity byly v Evropě vytvořeny německou nadací HertieStiftung a rakouským Spolkovým ministerstvem pro sociální jistoty a generace. Počátky však sahají do Spojených států amerických, kde se z nich postupem času stal uznávaný nástroj inovativní personální politiky. Podniky se tam dobrovolně nechávají hodnotit bodovým systémem, jehož výsledkem je „dobrozdání“ podniku, které pro něj má přínos v reklamě i konkurenci s ostatními podniky.

Audit zkoumá deset oblastí: pracovní dobu, pracovní postupy a náplň práce, pracoviště, informační a komunikační politiku, kompetentnost řídících pracovníků, personální vývoj, naturální a finanční dávky, služby rodinám, podniková specifika a podnikový a personální datový model.

V České republice ocenění Audit Rodina a Zaměstnanost zatím udělováno není. Podle tiskové mluvčí Gender Studies Kateřiny Duškové se tak bohužel zřejmě nebude dít ani v blízké budoucnosti.

----------------------------------------------
Tento článek vznikl ve spolupráci s genderovou informační a tiskovou agenturou gitA.

 

Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová