Co předcházelo uzákonění registrovaného partnerství 28. 06. 2006 11:48
agentura gitA
V sobotu 1. července budou moci první páry gayů a lesbických žen uzavřít registrované partnerství. Tomu, než bylo uzákoněno, předcházelo mnoho úsilí.
 

První pokus právně ošetřit soužití homosexuálních párů proběhl již v letech 1992-1993. Vládou tehdejšího premiéra Václava Klause (ODS) byly ale z rodinně právní novely občanského zákoníku vyřazeny paragrafy vztahující se na gay a lesbické páry. O dva roky později tehdejší poslankyně ODS  Anna Röschová a Milena Kolářová předložily přímo zákon o registrovaném partnerství, upravující dědictví a společné užívání bytu. Návrh byl několikrát odložen, k jeho projednání se sněmovna vůbec nedostala.

 

První návrh zákona o registrovaném partnerství pocházel z dílny poslankyň a poslanců Zuzky Rujbrové (KSČM), Jany Gavlasové (ČSSD) a Jaroslava Zvěřiny (ODS). Návrh byl velkorysý – od manželství se lišil jenom tím, že vylučoval společnou výchovu dětí a adopci. Vláda zákon odmítla, sněmovna také. O rok později přišel druhý neúspěšný pokus. Opět se na něm podílela Rujbrová, dále Jan Zahradil (ODS), Jitka Kupčová (ČSSD) či Monika Horáková (US). Ačkoli návrh tehdejší vláda Miloše Zemana (ČSSD) doporučila schválit, v konečném hlasování sněmovnou byl opět shozen pod stůl.

 

V roce 2001 návrh poprvé předložila vláda, premiérem byl stále Zeman. Sněmovna však návrh, který se tehdy nazýval „o partnerském soužití“,  vrátila k dopracování. Jelikož se blížily nové parlamentní volby, k dopracování nedošlo a pokus se stal opět neúspěšným.

 

V dalším volebním období doporučil tehdejší premiér Vladimír Špidla (ČSSD), aby návrh zákona předložila skupina poslankyň a poslanců. Vládní předloha byla nerealizovatelná kvůli účasti KDU-ČSL v kabinetu. Předkladatelkami a předkladateli se v roce 2004 staly/i Táňa Fischerová, Vlastimil Ostrý a Pavel Svoboda (všichni US-DEU), již zmíněná Kupčová a Zdeněk Jičínský (oba ČSSD), Jan Zahradil a Jaroslav Zvěřina (oba ODS), Kateřina Konečná a Vladimír Koníček (oba KSČM). Návrh zákona v závěrečném sněmovním čtení, v roce 2005, neprošel.

 

V témže roce předložila skupina jedenácti poslanců napříč politickým spektrem, s výjimkou KDU-ČSL, další návrh zákona. Ten byl, stejně jako předchozí, připraven ve spolupráci s Gay a lesbickou ligou. V prosinci 2005 jej sněmovna schválila ve třetím čtení. O měsíc později jej schválil i Senát. V únoru 2006 jej však vetoval prezident Klaus. Jeho veto sněmovna o měsíc později 101 hlasem (tedy nejtěsnějším možným) přehlasovala.

 

Podporu registrovanému partnerství během dlouhé doby, než bylo uzákoněno, vyjadřovali/y také umělci a umělkyně. Ať již podepsáním petice zorganizované Gay Iniciativou či podporou prohlášení Žijeme tu společně, sepsaného Gay a lesbickou ligou. Nechyběl ani homohappening konaný v říjnu 2001 na pražském náměstí Míru. A ve sněmovně loni proběhla také tisková konference za účasti celebrit zaštítěná poslankyněmi Kupčovou a Konečnou.

 

Nyní už je návrh na světě a první červencový den vstoupí v platnost. Problémy však neustávají. Naštěstí už jen technické. Na mnohých radnicích doposud nikdo neví, jakým způsobem budou gayové a lesbické ženy oddáváni/y. Některé páry jsou připraveny uzavřít partnerství již na začátku. Asi nejznámějším z nich je zpěvák Pavel Vítek a šéf umělecké reklamní agentury Janis Sidovský. Za svědky jim půjde premiérský pár – manželé Paroubkovi.

----------------------------------

 

Tento článek vznikl v rámci přípravné fáze projektu genderové informační a tiskové agentury GITA (o.p.s. proFem), který bude spuštěn do ostrého provozu a bude k dispozici novinářské i široké veřejnosti od 1. 9. 2006 na www.ta-gita.cz! V případě zájmu o přebírání našich materiálů nás kontaktujte na agentura@ta-gita.cz, ihned vám vyhovíme.

 

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hl.m. Prahy.

 

 

Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová