Evropská unie pomáhá českým podnikatelkám 03. 07. 2006 16:40
agentura gitA
Cesty, podpory a zkušenosti k rozvoji podnikání žen v Evropské unii. To byl název konference Asociace podnikatelek a manažerek ČR pořádané koncem června v pražském hotelu Olympik. Konference se zúčastnila i ředitelka občanského sdružení Fórum 50 % Lenka Bennerová.
 

„V rámci konference hovořili/y především zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a zástupkyně pořádající organizace. Ke slovu se dostali i zástupci zahraničních delegací ze Španělska a Portugalska, jež jsou partnery asociace ve velkých projektech, realizovaných v České republice, podporujících nejen podnikání žen, ale i regionální rozvoj,“ řekla GITĚ Bennerová.

 

Nejpřínosnější pro ni ale byla vystoupení samotných žen, které buď podnikají, prošly školeními pro podnikatelky, nebo se prezentovaných projektů jakkoli jinak účastní. „Zajímavé bylo také představení projektů, v jejichž rámci se ženy školí nebo dostávají základní účetní, daňové a legislativní informace, jak začít podnikat. Aby se mohly podobných školení zúčastnit, je v rámci projektů ošetřeno i hlídání jejich dětí,“ dodala.

 

K zamyšlení Bennerové přišla také informace, kterou zmínila koordinátorka jednoho z projektů. Ta upozornila na dobré zkušenosti ze spolupráce více žen. „Jedna žena se většinou bojí nastartovat podnikání. Když se jich však dá dohromady pět nebo šest, založí firmu, která funguje. To lze třeba prostřednictvím webových stránek. Na konferenci byla zmíněna i konkrétní zkušenost, kdy se více žen dalo dohromady. A to v rámci projektu Aktivní žena, realizovaném v Moravskoslezském kraji, konkrétně na Ostravsku,“ vysvětlila GITĚ šéfka Fóra 50 %.

 

Bennerovou pozitivně překvapilo, že je z fondů Evropské unie na podnikání českých žen vynakládáno poměrně hodně peněz. „Pomoc je nasměrována efektivně. Na špatně zaměstnatelné či dlouhodobě nezaměstnané ženy z ohrožených sociálních skupin či po mateřské dovolené. Ty mohou získat zdarma základní rekvalifikační kurs, informace a jiné formy podpor. Mají také možnost zvýhodněných úvěrů, které mohou začít splácet třeba až rok po rozjezdu jejich podnikání. Pro takové ženy jsou též velmi výhodné výuky či poradenství po internetu,“ uzavřela.

 

Asociace podnikatelek a manažerek ČR vznikla v roce 1990. A to s cílem podpořit rozvoj malého a středního podnikání žen. Sdružuje manažerky, majitelky podniků, živnostnice, ale i ženy, které se na podnikání připravují. Předsedkyní je Zdeňka Holmanová. Členství v organizaci podle jejích slov mimo jiné pomáhá ženám v oblastech, kde se touží zdokonalit a zprostředkuje jim sounáležitost s podnikatelkami z jejich oboru. Asociace například pořádá semináře a konference či realizuje nejrůznější projekty.

 

--------------------------

 

Tento článek vznikl v rámci přípravné fáze projektu genderové informační a tiskové agentury GITA (o.p.s. proFem), který bude spuštěn do ostrého provozu a bude k dispozici novinářské i široké veřejnosti od 1. 9. 2006 na www.ta-gita.cz! V případě zájmu o přebírání našich materiálů nás kontaktujte na agentura@ta-gita.cz, ihned vám vyhovíme.

 

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hl.m. Prahy.

Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová