Paroubek chce volební systém, který by zlikvidoval menší strany 12. 07. 2006 16:08
agentura gitA
Již v současné době v České republice funguje poměrný volební systém s diskriminačním většinovým prvkem, tzv. d´Hondtovým systémem. Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek by byl přesto pro další posílení většinových prvků.
 

GITA o tzv. d´Hondtově systému, který diskriminuje menší politické subjekty (kupříkladu Strana zelených podle něj potřebovala k dosažení na jeden poslanecký mandát minimálně 56 tisíc hlasů, kdežto ODS či ČSSD pouhé 23 tisíce), již informovala. Byl schválen v dobách opoziční smlouvy mezi sociální demokracií a Občanskou demokratickou stranou. ČSSD by ústy svého předsedy Paroubka přesto chtěla většinové prvky dále posílit. Čistý většinový systém však odmítá.

 

ODS se nikdy netajila touhou po změně volebního systému směrem buď k většinovým prvkům nebo přímo většinovému. V současné době však onu otázku neotevírá, což nevylučuje její znovu prosazování v budoucnosti. Odmítá zatím i nabídky sociální demokracie na vytvoření úřednické vlády sestavené z nominací dvou nejsilnějších stran, která by podle slov předsedy Strany zelených Martina Bursíka nebyla ničím jiným než tzv. velkou koalicí, a na vytvoření menšinové vlády ODS tolerované sociální demokracií, tedy jakousi opoziční smlouvou z let 1998 až 2002 „naruby“.

 

„Už současný systém diskriminuje menší politické strany a nedává téměř naději na změnu politické mapy ve sněmovně. Kdyby byly většinové prvky posíleny, velké politické strany by ztratily konkurenci, která je zdravá nejen v byznysu, ale i v politice. Tím by ztratily i sebereflexi. Kupříkladu v Německu je opravdu poměrný systém a i menší subjekty tam mají šanci,“ řekla GITĚ tisková mluvčí Strany zelených Eva Rolečková. Podle jejích slov v zemích, kde vládne systém dvou politických stran (USA, Velká Británie), je vše léta vžité a jinak nastavené. „Strany mají kupříkladu své frakce, které jsou jasně vyprofilované. Fungují naprosto odlišně než v České republice. Nelze to absolutně srovnávat s naší situací,“ vysvětlila.

 

Posílení většinových prvků není nakloněn ani místopředseda KSČM Jiří Dolejš. I podle jeho názoru není příliš spravedlivá už současná podoba volebního systému. „Poměrnější systém nutí k větší toleranci a komunikaci. Pokud jej příliš zahltí většinové prvky, vede to k dominantnímu postavení pouze dvou stran, tudíž naopak k menší toleranci a komunikaci,“ řekl GITĚ. Výrazné většinové prvky z poměrného volební systému již jednou vyňal Ústavní soud. Podle Dolejše je však nyní jeho složení jiné. „Jelikož ale existuje precedent v podobě bývalého rozhodnutí dřívějšího soudu, předpokládám, že by Ústavní soud obdobně reagoval i nyní,“ dodal.

 

-------------------------------------------------

 

Tento článek vznikl v rámci přípravné fáze projektu genderové informační a tiskové agentury GITA (o.p.s. proFem), který bude spuštěn do ostrého provozu a bude k dispozici novinářské i široké veřejnosti od 1. 9. 2006 na www.ta-gita.cz! V případě zájmu o přebírání našich materiálů nás kontaktujte na agentura@ta-gita.cz, ihned vám vyhovíme.

 

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hl.m. Prahy.

Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová