Komentář: Italský pohled na historii s hitlerovskou vinětou 31. 07. 2006 17:11
agentura gitA
„Jiný kraj, jiný mrav,“ říkávala má prababička. Nějak jsem jako malá holka nechápala smysl těch slov. Trochu jsem jej pochopila při letošní dovolené v Itálii. Při pohledu na láhve vína s Hitlerem či Mussolinim a lhostejnosti okolí.
 

„Oni na historii nahlížejí trochu jinak,“ vysvětluje mi zástupce cestovní kanceláře, když se divím, proč kapitán na lodi ve své řeči vyzdvihuje Benita Mussoliniho a má potřebu nám zdůrazňovat, že díky němu jsou z některých bažin na severu země dnes úrodná pole. „A kdo na té přeměně dřel? Lidé z koncentračních táborů,“ ptáme se udiveně s kamarádkou. Delegátka překládá náš dotaz do italštiny. „Kdepak, to bylo před válkou,“ překládá zase nám odpověď kapitána. Na náš dodatek, že ale Itálie byla i před válkou fašistickým státem (fašismus v ní byl jak známo odstartován), kapitán jen pokrčí rameny. „No a co,“ jakoby říkal…

 

Jinak překrásný výlet lodí s ochutnávkou výtečných ryb má po této konverzaci výraznou skvrnku. Na náladě nám nepřidá (spíše naopak) ani večerní zážitek v místní samoobsluze. Mezi víny nacházíme archivní značku „Nostalgiko“, na jejíž vinětě je vyobrazen jak Mussolini, tak dokonce Hitler či oba váleční zločinci vedle sebe. Nechybějí hákové kříže. Nechybí atmosféra strachu, která z vinět „dýchá“. Takové víno by okamžitě zhořklo na rtech.

 

To je onen jiný pohled na historii? Nebo touha vydělat a překročit hranici čehokoli? Pošlapat úctu k milionům lidí, kteří kvůli nacismu a fašismu zemřeli? Nebo obojí dohromady? Ať tak, či tak, jakpak je to slučitelné s konceptem Evropské unie, jejíž je Itálie členkou? Jak je to slučitelné s deklarovaným právem na mír? Evropa si zažila peklo druhé světové války, což je hlavní a naprosto pádný důvod, proč jsou v její většině nacistické a fašistické symboly zakázány. Co na to italští občané a italské občanky? Většina z nich určitě takové hrůzy znovu zažít nechce. Ozvou se? A jestlipak o hitlerovských a mussoliniovských lahvích vědí italští europoslanci a italské europoslankyně? Pokud ano, co na to říkají a co s tím hodlají udělat? Nebo to snad chtějí obhajovat? Po holocaustu taková obhajoba neexistuje.

 

----------------------------------

 

Tento článek vznikl v rámci přípravné fáze projektu genderové informační a tiskové agentury GITA (o.p.s. proFem), který bude spuštěn do ostrého provozu a bude k dispozici novinářské i široké veřejnosti od 1. 9. 2006 na www.ta-gita.cz!

 

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem hl.m. Prahy.

 

Političky v ČR
Političky ve světě
Ženská politika
Odkazy
Literatura
Agentura GITA
Navštivte prezidentské kanceláře! Kateřina Jonášová Miluš Kotišová Pavla Jonssonová